Do 30 września br. trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, który dotyczy wszystkich mieszkańców naszego kraju. Udział w spisie jest obowiązkowy, a za jego niewypełnienie przewidziana jest kara grzywny w wysokości do 5 tys. zł. Wszyscy, którzy jeszcze nie wywiązali się z tego obowiązku, mogą wypełnić formularz spisowy samodzielnie na stronie: https://spis.gov.pl/.
Wspomniany wyżej samospis internetowy jest podstawową i zarazem najwygodniejszą formą udziału w Narodowym Spisie Powszechnym. Aby z niej skorzystać, wystarczy posiadać komputer lub smartfon z dostępem do Internetu. Z myślą o wszystkich tych, którzy nie mają możliwości samodzielnego spisania się przez Internet w domu, na terenie całego kraju powstały liczne punkty spisowe, gdzie można wypełnić formularz spisowy samodzielnie lub korzystając z pomocy dyżurujących urzędników.
Listę punktów spisowych działających w każdym województwie można sprawdzić na stronie: https://spis.gov.pl/punkty_spisowe. Listy można pobrać klikając w odpowiednie województwo na mapie lub jego nazwę na liście pod mapą.
Oprócz adresów, zestawienie zawiera również telefony kontaktowe. Zachęcamy, aby przed udaniem się do wybranego punktu, skontaktować się z nim telefoniczne, aby sprawdzić godziny otwarcia oraz obowiązujące w placówce zasady epidemiologiczne związane z pandemią Covid-19.
Wszystkich niespisanych zachęcamy do jak najszybszego udziału w Spisie Powszechnym, gdyż w ostatni dzień spisu – w czwartek, 30 września, ruch na stronie spis.gov.pl oraz infolinii spisowej może być nasilony, co może skutkować trudnościami w zalogowaniu się lub dłuższym czasem oczekiwania na połączenie.
Przypominamy, że również do 30 września br. wywiady spisowe realizują rachmistrzowie. Rachmistrz może odwiedzić Cię w miejscu zamieszkania lub zadzwonić z numeru 22 828 88 88.