Gdzie odbył się pierwszy spis próbny?
Pierwszy spis próbny odbył się w dwóch gminach w Polsce, w gminie Sierakowice w województwie pomorskim oraz gminie Czerwińsk nad Wisłą w województwie mazowieckim.
Kliknij w linki poniżej i dowiedz się kilku statystycznych ciekawostek o tych gminach:
Kiedy odbył się pierwszy spis próbny?
Spis próbny był realizowany od 1 do 31 października 2019 r.
W jaki sposób był przeprowadzony spis próbny?
W trosce o wygodę i bezpieczeństwo danych przygotowaliśmy aplikację internetową , która służy do zbierania danych w ramach spisu próbnego. Aplikacja była dostępna 1 października 2019 r.
Logowanie do aplikacji jest intuicyjne, bezpieczne i możliwe z komputera oraz telefonu komórkowego mającego połączenie z Internetem. Oczywiście jeśli ktoś (np. ze względu na zaawansowany wiek, stan zdrowia czy niepełnosprawność) nie był się w stanie spisać samodzielnie, pomagali im w tym nasi rachmistrzowie – bezpośrednio i telefonicznie.
Dla każdego, kto miał trudności z wypełnieniem formularza przygotowaliśmy „Wytyczne wypełniania aplikacji spisowej”.
Gdzie można było się spisać?
Dla wszystkich, którzy nie mieli dostępu do Internetu, w gminach przygotowano stanowiska, w których można było się spisać.
W Czerwińsku nad Wisłą udostępniono je w Urzędzie Gminy, w Gminnej Bibliotece Publicznej i Szkole Podstawowej. W Sierakowicach natomiast w Urzędzie Gminy.
Dlaczego warto wziąć udział w spisie próbnym?
Zaangażowanie gmin i ich mieszkańców oraz udział w spisie próbnym są niezwykle ważne i cenne. Poprzez udział w spisie mieszkańcy gmin zyskują realny wpływ na zmiany zachodzące w najbliższym otoczeniu. Dzieje się tak, bo zbierane w spisie dokładne i wiarygodne dane dotyczące lokalnej społeczności, wykorzystywane są później do prowadzenia skutecznych polityk rozwoju ważnych dla wspólnoty, obejmujących tak istotne obszary naszego życia, jak edukacja, praca czy opieka zdrowotna.
Poprzez uczestnictwo w spisie, każdy z nas staje się kluczowym uczestnikiem działań, które prowadzą do budowania lepszej przyszłości. Dlatego też Spis Powszechny realizujemy pod hasłem „Liczy się każdy”. Zachęcamy również do włączenia się w upowszechnianie informacji o spisie, licząc, że przyczyni się on do wzmacniania lokalnych więzi społecznych.
Bezpieczeństwo zebranych danych?
Stosowane przez statystykę publiczną narzędzia oraz procedury w zakresie bezpieczeństwa zapewniają całkowitą ochronę gromadzonych informacji. Wszystkie zebrane przez respondentów dane, objęte są tajemnicą statystyczną – będą należycie i starannie zabezpieczone oraz nie zostaną nikomu ujawnione.
Po czym poznasz, że rachmistrz nie jest oszustem?
Każdy z rachmistrzów ma identyfikator ze zdjęciem i pieczęcią właściwego urzędu statystycznego. Jest też wyposażony w elektroniczne urządzenia pozwalające na zbieranie danych poprzez aplikację internetową.
Gdzie można się zapoznać z treścią ustawy o spisie?
Treść ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. jest dostępna na stronie Internetowego Systemu Aktów Prawnych